Altında Fırtınalar Koparacak Karar: Tüm Altın Fiyatlarını Değiştirecek

Uzun yıllardır, Fed baskısı nedeniyle beklediği yükselişi yapamayan altın için bu gece, tarihi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Halihazırda 5.25-5.50 seviyesi ile son 22 yılın zirvesinde bulunan Fed faizleri, bu akşam açıklanan karar ile sabit bırakıldı. Ancak piyasaların esas beklentisi, toplantı sonrası Powell tarafından verilecek faiz indirimi mesajlarına yönelikti.

ALTIN FİYATLARINI UÇUŞA GEÇİRECEK HABER

Kararın açıklanmasından dakikalar sonra mikrofon başına geçen Powell, “Bu yıl bir noktada faiz indirmemiz büyük olasılık” ifadelerini kullandı. Açıklama sonrasında ons altın fiyatları hızla yükselirken, emtia piyasasında gelecek haftalarda nelerin yaşanacağı ortaya çıktı.

Dünyada hızla artan jeopolitik risk faktörü nedeniyle altına olan ilgi, Fed’in faiz indirimleri sonrasında tavan yapacak. Pandemi sonrası yıllar boyunca beklenen atağı yapamayan altın fiyatları, 2024 yılına hızlı bir yükselişle girmişti.

Fed’in yapacağı faiz indirimleri, altın fiyatları için yükseliş anlamı taşıyacak. Birikimlerini dolar tarafında değerlendiren milyarlarca dolarlık fon sahipleri ve yatırımcılar, faiz oranlarının indirilmesiyle birlikte alternatif yatırım araçlarına yönelecek. Bu durumda öne çıkan seçeneklerin başında altın yer alırken, doların güç kaybetmesi sonucunda paranın bir kısmının da kripto paralara gitmesi öngörülüyor.

GRAM ALTIN FİYATLARI O TARİHTE 3000 LİRAYI BULABİLİR

Ekonomi piyasaları, Haziran ayının ardından ABD Merkez Bankası tarafından faiz indirimlerinin gelmesini fiyatlarken, bu durum ons altın için yıl sonu hedeflerini 2350 dolara kadar yükseltti.

Türkiye’de gram altın/TL fiyatları ise bu gelişmelerle doğrudan ilintili. Bir yandan ons nedeniyle artış yaşayacak olan gram altın fiyatları, bir yandan da yıl sonuna kadar yükselmesi beklenen dolar kuru nedeniyle artış gösterecek. Çift yönlü yükseliş yaşayacak altın için ekonomistlerin öngörüsü, 31 Aralık 2024 tarihine kadar 3000 lira seviyelerinin aşılacağı yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x