Gezegen yiyen yıldızlarla ilgili gerçek ortaya çıktı

Devlete bağlı Avustralya Araştırma Konseyi’nin yürüttüğü çalışmada, aynı moleküler buluttan doğan ikiz yıldızlar incelendi. Bu takımlarda yıldızlardan biri gezegen yerken, diğerinin böyle bir özelliği yoktu.

Independent Türkçe’nin aktardığına göre, akademik dergi Nature’da 20 Mart’ta yayımlanan çalışmada bilim insanları, 91 yıldız çiftinden 7’sinde “gezegen yutma” özelliği olduğunu belirledi. Bu da söz konusu olayın her 12 yıldız çiftinden birinde gerçekleştiğine işaret ediyor.

Gökbilimciler, ilk gezegen yiyen yıldızı mayısta gözlemlemişti. Fakat yeni çalışma gezegen yeme özelliğinin yıldızlarda sanılandan daha yaygın olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, gözlemlerinde Avrupa Uzay Ajansı’nın Gaia uydusuyla Şili’deki Çok Büyük Teleskop’tan (VLT) elde ettikleri verileri kullandı.

Monash Üniversitesi’nden Fan Liu, aynı moleküler yapıya sahip ikiz yıldız çiflerinde kimyasal değişiklikler gözlemlediklerini belirtti.

Liu, gezegenleri yiyen yıldızların bu maddeleri emdiğini ve kimyasal yapılarının değiştiğini söyledi.

Araştırmacı “Esas olarak demir, nikel, titanyum gibi elementlere bakıyoruz, bunlar Dünya gibi gezegenleri oluşturan ana malzemeler. Bu da bize yıldızın gezegeni yuttuğuna dair bir işaret veriyor” dedi.

Bilim insanları, Dünya’nın da yaklaşık 5 milyar yıl sonra bu şekilde bir yıldız tarafından yutulabileceğini öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x